Sony SEL90M28G E Mount - Full Frame 90mm F2.8 Telephoto Macro G Lens
In stock
or
Add to compare
Add to wishlist
Your Payment is 100% Secure
Category: camera lens
Tag: Lens
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin
11 people are viewing this product right now
🔥 6 items sold in last 3 hours
Brand:
  • BEAUTIFULLY SMOOTH BACKGROUNDS: Smooth bokeh is supported by a 9-blade circular…
Estimated delivery: 5 days
Additional information
Reviews (0)
Package Dimensions L x W x H
‎20.8 x 12.2 x 11.9 centimetres
Package Weight
‎0.97 Kilograms
Product Dimensions L x W x H
‎35 x 12 x 12 millimetres
Item Weight
‎602 Grams
Brand
‎Sony
Camera Lens
‎90 mm
Colour
‎Black
Has image stabilisation
‎Yes
Included components
‎Lens hood (ALC-SH138: round shape, bayonet type), Lens front cap, Lens rear cap, Case
Lens Fixed Focal Length
‎90 Millimetres
Max Focal Length
‎90 Millimetres
Min Focal Length
Model year
‎2015
Plug profile
‎Sony E
Objective Lens Diameter
‎62 Millimetres
Part number
‎SEL90M28G
Zoom Type
‎Fixed
Lens Design
‎Prime
Maximum Aperture Range
‎F2.8
Focus type
‎Auto/Manual
Style
‎Single
Photo Filter Thread Size
‎62 Inches
Guaranteed software updates until
‎unknown
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Sony SEL90M28G E Mount – Full Frame 90mm F2.8 Telephoto Macro G Lens” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked
Related products
Canon RF 16mm F2.8 STM - Ultra-wide lens for Canon R system cameras, ideal for volgging, landscapes and architecture.
Add to cart Quick View
Canon RF 16mm F...
Amazon
Add to cart Quick View
Canon EF 75-300...
Amazon
Apexel HD Cell ...
Canon EF 50mm f/1.8 STM Lens in ORIGINAL RETAIL BOX
Canon EF 50mm f...
Ebay
Tamron TC-X14 1.4x Teleconverter Lens for Nikon Mount - Black
Tamron TC-X14 1...
Canon RF 16mm F...
Sigma 258306 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro Lens for Nikon DSLR Camera , Black
Sigma 258306 10...
Out of stock
Tamron 35-150mm F/2-2.8 Di III VXD for Sony E-Mount Full Frame/APS-C
Read more Quick View
Tamron 35-150mm...
Ebay
Out of stock
SMC PENTAX-M f3.5 28mm Asahi Japan LENS
Read more Quick View
SMC PENTAX-M f3...
Olympus M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO Lens, for Micro Four Thirds Cameras
OM SYSTEM OLYMP...
2.2x Telephoto Zoom Lens for Canon EOS Rebel T7i DSLR Camera with 18-55mm Lens
2.2x Telephoto ...
Open box - Sony E 16-50mm f/3.5-5.6 OSS Lens for Sony a6300 A7 E-mount Cameras
Open box –...
Canon RF 14-35mm F4 L is USM Lens
Canon RF 14-35m...
Olympus M.Zuiko Digital 45mm F1.8 Lens, for Micro Four Thirds Cameras (Black)
Olympus M.Zuiko...
Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6L IS II USM Lens for Camera
Canon EF 100-40...
PANORAMIC + MACRO LENS FOR Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III Lens EOS Rebel T5 T7
PANORAMIC + MAC...
Sigma 745101 150 - 600 mm F5 - 6.3 DG OS HSM Contemporary Canon Mount Lens, Black
Sigma 745101 15...
Canon EF 50mm f/1.8 STM Lens i...